VakıfBank’tan 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık yeni sürdürülebilir eurobond ihracı

Konuyla ilgili açıklama yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilir finansman alanında bankacılık sektörü için önem arz eden işlemlere imza attıklarını vurguladı.

Üstünsalih, sürdürülebilirlik ve özellikle sürdürülebilir finansmanın hem bankaları hem de sektör açısından çok kıymetli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kısa süre önce Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında ikinci 100 milyon avro kredi kullandırımı için sözleşme imzaladık. Akabinde 750 milyon dolar tutarında sürdürülebilir eurobond işlemi gerçekleştirdik. 5 yıl vadeli bu yeni işleme, dünyanın her bölgesinden 180’e yakın kurumsal yatırımcıdan ihraç büyüklüğünün 3,5 katı kadar talep geldi. Gelen güçlü talep sayesinde işlemin kupon oranı, başlangıç seviyesinin 62,5 baz puan altında yüzde 9,0 oranında gerçekleşirken, nihai getiri oranı ise yüzde 9,125 oldu.

Böylelikle ihraç ettiğimiz sürdürülebilir eurobond ihraç büyüklüğünün toplam tutarı 2 milyar dolar seviyesine yükseldi ve bu alanda da Türk bankaları arasındaki lider pozisyonumuzu güçlendirdik. Ayrıca hatırlanacağı gibi Türk bankaları arasında en son 5 yıl vadeli eurobond işlemini 2021 yılında yine biz yapmıştık. 2 yıl aradan sonra bu vadede piyasayı açan ilk Türk Bankası yine biz olduk.”

UZUN VADELİ ÜÇÜNCÜ BÜYÜK FONLAMA

VakıfBank olarak bu yılın başında 2 milyar dolar tutarında Türkiye bankacılık sektörünün tek seferdeki en büyük menkul kıymetleştirme işlemini ve kısa zaman önce 500 milyon dolar tutarında teminatlı fonlama işlemi gerçekleştirdikleri hatırlatan Üstünsalih, söz konusu sürdürülebilir eurobond ihracıyla birlikte bu yıl içindeki uzun vadeli üçüncü büyük fonlama işlemini de başarıyla tamamlamış olduklarını aktardı.

Üstünsalih, “Çeşitlendirdiğimiz kaynak yapısı, uzun vadeli ve uygun maliyetli uluslararası fonlama imkanları ile yurt dışından ülkemize yeni kaynaklar temin etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x