6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiriyor: Hakem Kurulu’nun üçüncü toplantısı başladı

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nde Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’nin üçüncü toplantısı başladı.

Hükûmetin kamu personeline 2024 ve 2025 yılları önerdiği zam tekliflerinin sendikalar tarafın reddedilmesiyle süreç, Hakem Kurulu’na kalmıştı. Hakem Kurulu’nun 31 Ağustos’a kadar zam oranlarını belirleyerek açıklaması bekliyor.

Hakem Kurulu’nun kararı

Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam oranında gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda. Kurul ikinci toplantısını dün yapmıştı. Toplantı yaklaşık 2 saat sürmüştü.

Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığındaki toplantıya, akademisyenler, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcilerinden oluşan 11 üyenin tamamı katılıyor.

Kimler yer alıyor?

Başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener’in yaptığı kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal’dan oluşuyor.

Hükümetin teklifi neydi?

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos’taki ilk teklifinde 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos’ta ise teklifini 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x