Sırrı Sürreyya Önder’den Tanrıkulu’na destek: Kardeşimizdir…

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik sözleri nedeniyle CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Önder, Twitter hesabından Tanrıkulu için, “Yıllarca hak mücadelesi verdi. Mazlumların yanıbaşında durdu. Kardeşimizdir. #SezginTanrıkuluYalnızDeğildir” dedi.

Tanrıkulu ne demişti?

Tanrıkulu, TV100’deki yayında TSK’yi eleştirmiş ve “TSK’nın yaptığı her şey eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız” ifadesini kullanmış ve şöyle devam etmişti: “Bu Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi 12 Eylül’de faşist darbeyi yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan… Onlarca faili meçhul cinayet. Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen…”

Milletvekilleri olarak eleştirel yaklaşmaları gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Biz soru sorarız, doğru olup olmadığını sorgularız. En azından TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız… Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski, Uludere oldu…” diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu, daha sonra sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x