Alkol ve Tütün Yasağına Yeni Düzenlemeler Geldi: Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

20 Eylül Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, alkol ve tütün mamullerinin satışında düzenlemeye gidildi. Karar kapsamında bazı yerleşkelerde ve bahçelerinde alkol ve tütün satışı yasakladı.

İstanbul Valiliği’nin alkol yasağının ardından alkol satışlarına bir düzenleme daha geldi.

20 Eylül Çarşamba günü Resmi Gazete’de yer alan karara göre, alkollü içki sunumu ve satışı ile tütün mamullerinin satış yasağı genişletildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yayımlanan Yönetmeliğe göre bazı yerleşkelerde ve yerleşkelerin bahçelerinde bu ürünlerin satışı yasaklandı.

Karara göre, sağlık, eğitim, kültür ve spor hizmeti verilen yerleşkelerin bahçelerinde, kahvehane, kıraathane, pastane ve akaryakıt istasyonlarında alkollü içki satışı yapılamacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ayrıca, perakende satış faaliyetine ilişkin farklı bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunsa dahi, açık alkollü içki satışı yapılan yerlerin içinde veya bu yerlerin tamamen bağımsız olmayan bölümlerinde faaliyette bulunmak üzere perakende satış belgesi başvurusunda bulunanlara, tütün mamulü veya alkollü içki perakende satış belgesi düzenlenmeyecek.

 Açık alkollü içki satış belgesini haiz konaklama tesislerinde, mesire yerlerinde ve kamp alanlarında faaliyet gösteren perakende satış yerlerinde ise bu hüküm uygulanmayacak.

RESMİ GAZETE KARARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

İstanbul Valiliği’nin aldığı alkol yasağının ise ‘çevreye zarar verenler için’ uygulanacağı belirtilmişti.

İstanbul Valisi Davut Gül’ün imzasıyla geçtiğimiz günlerde yayımlanan genelgede, İstanbul’da park, sahil kenarı, plaj, piknik ve mesire alanlarında alkol tüketimin yasaklandığı duyurulmuştu. Daha sonra yapılan açıklamalarda yalnızca ‘çevreye zarar verenler için’ uygulanacağı bilgisi yer almıştı.

Öte yandan İstanbul’da alınan alkol yasağının İzmir’de de uygulanması için Kordon İş Adamları Derneği’nden çağrı gelmişti.

İstanbul’da alınan alkol yasağı kararının yerinde olduğunu ve bunun ‘hayat tarzına müdahale olmadığını’ söyleyen Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, alkol yasağının İzmir’de de hayata geçirilmesi gerektiğini savunmuştu. 

Şanlı, açıklamalarında ‘Umarım en yakın zamanda İzmir Valimiz de bu kararı alır… Bizde yeşil alanda görüldü mü akla hemen alkol geliyor. Buna bir de yaşam tarzına müdahale ediliyor diyorlar. AKP zihniyeti diye yorumlar yapıyorlar.’ ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x